Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi

Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı 

Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanlar çocukların her gün en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmasını önermektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi de Dünya Sağlık Örgütü önerileri doğrultusunda hazırlanmış ve her yaş grubuna yönelik fiziksel aktivite önerilerini içermektedir.

Gerek ulusal fiziksel aktivite rehberlerimizde yer alan öneriler kapsamında gerekse müfredat çalışmaları kapsamında MEB’e Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite ile ilgili Bakanlığımız önerileri sunularak bilim kurulu kararı ile “Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi” geliştirilmiştir. Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi eğitim ve öğretim yılı başında ve sonunda olmak üzere yılda 2 kez verilecek olup uygulamada mekik, şınav, otur-uzan esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümü değerlendirilecektir. Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi ana karnedeki beden eğitimi ve spor ders notunu etkilemeyecek ve çocuklara ait bilgiler gizli tutulup her çocuğun kendi ailesiyle paylaşılacaktır. E-okul veri tabanından da velilerin diğer karne notlarına erişimleri gibi Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesine de ulaşımlarının sağlanmasına çalışılacaktır.

Beden Eğitimi öğretmenleri zümre başkanlarına MEB işbirliğinde hazırlanan eğitim videolarının tanıtılacağı “eğitici eğitimleri” yapılacaktır. Bu eğitimlerde aynı zamanda sağlık için hareket ve fizik aktivitenin öneminin de anlatılacağı sunumlar bilim kurulu hocalarımızın katılımı ile yapılacaktır.

Bakanlığımız, MEB ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile NUTS-I düzeyinde 12 bölgede düzenlenmesi planlanan eğitim toplantılarında, öğleden önce beden eğitimi ve spor dersi öğretmelerine  “Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesi Eğitim Programı”, öğleden sonra ise aile hekimlerine  “Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” yapılması planlanmaktadır.

Aile hekimlerine yönelik Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı eğitimleri pilot olarak İstanbul ve İzmir illerinde düzenlenmiştir. Söz konusu eğitimin 2016 yılı içerisinde de 81 ilde görevli Aile Hekimlerine verilmesi planlanmıştır.

Gelişmiş ülkelerde uygulanan Fiziksel Aktivite Uygunluk Karnesinin ülkemizde de uygulaması ile uzun vadede ortaokul ve lise öğrencilerinin gelişimlerinin izlenmesi hususunda faydalı olacağı düşünülen program, Aile Hekimlerine yönelik “Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” ile eş zamanlı olarak 10 Mart 2016 Perşembe günü Ankara MEB Şura Salonu’nda lansman ile başlatılmıştır.